Menu

 

WYDARZENIA  2018/2019

Podaruj koledze książkę

Ogromne podziękowania dla wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli za przyłączenie się do akcji: Podaruj koledze książkę. Zebrane książki pozwolą zasilić bibliotekę Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 8 w Radości i umilić czas uczniom uczęszczającym do tej placówki.

Pedagog i psycholog

Klasa 1d i klasa 1e na lotnisku wojskowym

W czwartek 6 czerwca klasa 1d i klasa 1e odwiedziły lotnisko wojskowe w Mińsku Mazowieckim. Na miejscu zapoznaliśmy się z historią lotnictwa polskiego, obejrzeliśmy samoloty oraz wojskowe wozy strażackie i karetki. Magdalena Starzyńska, Sylwia Orzechowska

Powrót

Majówka na Bajkowej 2019

"BądźMY EKO-Świadomi". Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer

Powrót

Dyskusja Młodzieży – debata w stylu oxfordzkim 

Debata 23 maja 2019

23.05.2019r. odbyła się Dyskusja Młodzieży – debata w stylu oxfordzkim na temat tego czy warto angażować się w działalność społeczną. Debata była zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań. Wydarzenie zostało zorganizowane w celu uczczenia 30-tej rocznicy obrad Okrągłego Stołu i miało za zadanie zachęcić wawerską młodzież do wyrażania swoich opinii i podjęcia działań w celu utworzenia Młodzieżowej Rady Dzielnicy. Praca na rzecz społeczności lokalnej jest ważnym elementem kształtującym nasze poczucie przynależności i pozwala na rozwijanie umiejętności społecznych, które są tak cenione zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Zebranych gości przywitał Norbert Szczepański – Burmistrz Dzielnicy Wawer wraz z Pomysłodawczynią przedsięwzięcia – Radna Dzielnicy Wawer Agnieszką Wójcik. Oboje wyrażali szczery podziw dla zaangażowania uczniów oraz nauczycieli w przygotowania do debaty zwracając jednocześnie uwagę na przełomowość wydarzeń okrągłego stołu. Zdaniem prelegentów uczenie młodych ludzi porozumienia ponad podziałami i skupienia na dobru wspólnym, a nie różnicach, pozwoli na zbudowanie solidarnej wspólnoty co pozytywnie wpłynie na przyszłość całego Narodu. Debatę uświetnili zaproszeni goście w tym eksperci – Andrzej Wielowieyski, Zbigniew Janas oraz Ryszard Piotrowski. Nasi delegaci z klasy 8a – Gabriela Myć, Zuzanna Staroń, Marianna Olszewska, Jan Niedziółka oraz lider grupy – Jerzy Paluch, przygotowując się do dyskusji musieli wyszukać argumenty zarówno za jak i przeciw postawionej tezie, gdyż dopiero chwilę przed debatą lider grupy losował stanowisko, które wspierał w swoich wypowiedziach – zgodnie z restrykcyjnymi zasadami debaty oxfordzkiej. Przedstawiciel naszej szkoły – Jerzy Paluch okazał się być wspaniały mówcą i wywarł ogromne wrażenie na obecnych gościach, a przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta st. Warszawy dostrzegł w nim ogromny potencjał na Młodzieżowego Radnego. Szkolny Koordynator Projektu Justyna Kowalczyk-Marek

Powrót

Wystawa 21 maja 2019

21.05.2019 r. o godzinie przedstawiciele Naszej Szkoły – Gabriela Myć i Jerzy Paluch, którzy przygotowują się do Dyskusji Młodzieży – debata w stylu oxfordzkim, uczestniczyli w otwarciu wystawy „30 lat Wolności” w Wawerskim Centrum Kultury filia Międzylesie. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, którzy w swoich wykładach opowiadali o wydarzeniach wiążących się z Obradami Okrągłego Stołu. Spotkanie zakończyło się zapisaniem przez młodzież na biało-czerwonym stole haseł, które miały przyświecać wspólnej dyskusji na temat zaangażowania młodych ludzi w życie społeczne.

Powrót

Szkolenie dla uczestników 24.04

Dnia 24.04.2019 r delegaci z naszej szkoły – Gabriela Myć oraz Jerzy Paluch wraz z opiekunem – Panią Agatą Ludwiniak, uczestniczyli w warsztatach dotyczących zasad przeprowadzania debaty w stylu oxfordzkim. Spotkanie to było kolejnym etapem przygotowań do Dyskusji Młodzieży – debaty w stylu oxfordzkim na temat tego czy warto angażować się w życie społeczne? Uczniowie mieli możliwość zdobicie doświadczenia w prowadzeniu dyskusji w sposób który jest ubogacający dla wszystkich jej uczestników. W przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele wszystkich placówek edukacyjnych w dzielnicy Wawer.

Powrót

Okrągły Stół

30 rocznica 1989 - 2019

Prezentacja

Powrót


 

Nasi laureaci konkursów MKO

Powrót

Klasy 4d i 4f w Wilanowie

7 maja klasy 4d i 4f wybrały się na wycieczkę do Muzeum Pałacu w Wilanowie. Tematem lekcji muzealnej było życie króla i królowej w pałacu. Uczniowie zwiedzili zarówno pałac, jak i piękny ogród. Wnętrza zachwyciły uczestników, a pani przewodniczka zainteresowała tematem wszystkich do tego stopnia, że żal było kończyć spacer po zabytkowych wnętrzach. Polecamy wszystkim „wizytę u króla Jana II Sobieskiego”. Anna Nowak-Łoś i Daria Solecka

Powrót

12 marca odbyło się w szkole spotkanie autorskie z panią Anną Dziewit-Meller.
Pani Dziewit-Meller jest pisarką, dziennikarką a wcześniej także wokalistką i gitarzystką zespołu rockowego „Andy”. Współpracuje z radiem i telewizją, gdzie prowadzi programy o książkach a także z czasopismami: „Polityką”, Gazetą Wyborczą, „Tygodnikiem Powszechnym” i in. W autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. przybliża sylwetki ciekawych twórców i rekomenduje ważne, godne polecenia książki.

Pani Dziewit-Meller wydała kilka książek. Powieści – „Disco”,  „Góra Tajget”, zbiory wywiadów „Głośniej. Rozmowy z pisarzami”, reportaże, np.: „Gaumardżos, opowieści z Gruzji”. Napisała także dwie pozycje dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem „Damy, dziewuchy, dziewczyny”: „Historia w spódnicy” i „Podróże w spódnicy”. Książka „Historia w spódnicy” poświęcona jest sylwetkom kobiet, mniej lub bardziej znanych, które odegrały znaczącą rolę w historii, nauce i kulturze polskiej. W drugiej pozycji „Podróże w spódnicy” poznajemy kobiety traperki, podróżniczki i pionierki odkrywające nowe lądy i nowe obszary działania.

Na spotkanie z autorka zaproszeni byli uczniowie klas trzecich i miłośnicy książek z koła czytelniczego klas czwartych. Pani Dziewit-Meller  szybko nawiązała bardzo dobry kontakt ze słuchaczami i w bardzo przystępnej formie, trochę żartobliwie a trochę poważnie, opowiadała o znanych kobietach.

Przywołała postaci: Krystyny Krahelskiej, łączniczki poległej w Powstaniu Warszawskim, utrwalonej w pomniku Syrenki, Simony Kossak – badaczki przyrody, Izabeli Czartoryskiej- twórczyni pierwszego muzeum, Magdaleny Bendzisławskiej – pierwszej lekarki, Wandy Rutkiewicz, królowej gór, pierwszej Polki, która stanęła na szczycie Mount Everestu i in.

Na zakończenie spotkania pani Dziewit-Meller nawiązała także do osobistych, rodzinnych powiązań dzieci proponując im zagłębienie się w rodzinne historie i wyszukanie ciekawych postaci kobiecych i męskich wśród własnych przodków.

Po spotkaniu można było zakupić książki autorki i uzyskać jej autograf. Dzieci stały w długiej kolejce z książkami, pamiętnikami a nawet zwykłymi kartkami. Autorka zyskała ich ogromną sympatię.

Dziękujemy pani Dziewit-Meller za ciekawe spotkanie, pobudzające zainteresowania i kreatywność naszych uczniów.

Urszula Niedźwiecka

Spotkanie autorskie z panią Anną Dziewit-Meller

Powrót

klasa 1d i 1e w Planetarium

W środę 13 marca klasa 1d i klasa 1e udały się na wycieczkę do Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu obejrzeliśmy pokaz pt. „Sekrety kartonowej rakiety” oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat kosmosu. Magdalena Abramowicz, Sylwia Orzechowska

Powrót

Fotorelacja na żywo!

Dzisiaj z okazji Dnia Kobiet i zbliżającego się Dnia Chłopaka 3A i 3C są w Polskim Radiu. Bierzemy udział w próbie do nagrania. Agnieszka Głowacka

Powrót

Dzień otwarty dla kandydatów do klasy I

Dnia 15 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się tzw. „dzień otwarty”. Wzięli w nim udział między innymi: Burmistrz – p. Norbert Szczepański, Naczelnik Wydziału Oświaty - p. Renata Potrzebowska, Przewodniczący Rady Dzielnicy - p. Michał Żebrowski, Dyrekcja naszej szkoły oraz przyszli uczniowie wraz z rodzicami. Na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z władzami dzielnicy i szkoły z rodzicami. Natomiast dzieci brały udział w zajęciach przeprowadzonych przez nauczycieli. Były to m.in. zajęcia: sportowe, pokaz tańca, edukacyjne z wykorzystaniem tabletów, łamigłówki logiczne i plastyczne. Mali goście mogli również podziwiać umiejętności aktorskie i recytatorskie starszych kolegów i koleżanek. Była to świetna okazja do zapoznania się z ofertą naszej szkoły, zasadami rekrutacji oraz do udziału w specjalnie przygotowanych zajęciach i pokazach. Agnieszka Głowacka, fot. Jacek Świercz

Powrót

Biblioteka w Dniu Otwartym 2019

Spotkanie z kandydatami do klas pierwszych i ich rodzicami odbyło się 15 lutego. W tym roku szkolnym bibliotece zaproponowano udział w organizacji przedsięwzięcia.  Zadanie biblioteki polegało na zaprezentowaniu przedstawienia przygotowanego wcześniej z okazji pasowania uczniów klas pierwszych.

Podczas dnia otwartego rodzice spotkali się w sali gimnastycznej z dyrekcją szkoły i rozmawiali o poważnych, szkolnych sprawach, a w tym czasie mali kandydaci na pierwszaków, podzieleni na grupy, korzystali z przygotowanej dla nich rozrywkowej oferty.  Jednym z punktów programu dla maluchów było przedstawienie w bibliotece „O urwisie Krzysiu” w wykonaniu uczniów klas czwartych z koła czytelniczego Bibliomolki. Ponieważ grup dziecięcych było kilka teatrzyk musiał być zagrany trzy razy dla różnych grup dzieci.

Już w czasie przygotowań do występu biblioteka musiała się uporać z przeszkodą w postaci zbyt małej ilości aktorów. W czasie wcześniejszych przedstawień dla klas pierwszych Bibliomolki miały po kilka ról, do których na bieżąco, w czasie trwania występu,  się charakteryzowały. Aby uniknąć ciągłego przebierania się w trakcie trzech następujących po sobie przedstawień dnia otwartego musieliśmy zatrudnić dodatkowych aktorów. Na szczęście znalazły się osoby chętne, które dokonały ekspresowego opanowania tekstów i po symbolicznych raczej próbach, sprawdziły się w swoich rolach.

Ostatecznie odbyły się trzy udane przedstawienia z krótkimi przerwami na słodki poczęstunek. Sądząc po okazywanym zainteresowaniu i rzęsistych brawach, występy podobały się dzieciom. Nasi aktorzy zgrzani, zmęczeni ale pełni usatysfakcjonowani z udanego przedsięwzięcia i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, mogli udać się do domu.

Dziękujemy młodym aktorom, dziękujemy także ich rodzicom za pomoc przy kompletowaniu strojów i życzliwość.

Urszula Niedźwiecka

Dzień otwarty w Bibliotece

Powrót

PASOWANIE PIERWSZAKÓW 2019

Na przełomie stycznia i lutego odbyło się w bibliotece pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania i zachowania się w bibliotece oraz wymogami poszanowania książek.

Pierwszaki obejrzały krótkie przedstawienie „O urwisie Krzysiu” w wykonaniu uczniów z koła czytelniczego „Bibliomolki”. Młodzi aktorzy w specjalnych strojach odegrali krótką scenkę o chłopcu Krzysiu, który niszczył książki i dopiero postacie z baśni nauczyły go do nich szacunku.

 Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać dużo książek i będą je szanować! Liczymy, że dotrzymają słowa!

Następnie każde dziecko zostało pasowane na czytelnika  nie mieczem, nie wielkim ołówkiem, ale najstarszą książką ze zbiorów biblioteki, książką z numerem 1. Jest to „Stara Baśń” J.I Kraszewskiego.

Pasowani, a więc pełnoprawni już czytelnicy, wypożyczyli swoje pierwsze książeczki. Dzieci z wielkim zapałem podeszły do swojej nowej roli - samodzielnych czytelników - i są teraz, w dużej liczbie, stałymi bywalcami biblioteki szkolnej.

Bardzo nas to cieszy i życzymy im wielu wspaniałych przygód w świecie wyobraźni!

Urszula Niedźwiecka

Pasowanie pierwszaków

Powrót

Janek Burkiewicz Mistrzem Polski we Freeskiingu

W dniach 15-16.02. w ośrodku narciarskim Kotelnica Białczańska odbywał się Winter Sport Festival i Fis Europa Cup we Freeskiingu w konkurencji Big Air. Janek Burkiewicz zajął: Fis Europa Cup - 9 miejsce (3 z Polaków) Winter Sport Festival kat. Open - 5 miejsce (2 z Polaków). Na podstawie wyników tych zawodów przyznano tytuły Mistrzostw Polski we Freeskiingu. Janek zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów we Freeskiingu. Gratulujemy!!! Robert Redestowicz

Powrót

klasa 8a uczestniczyła w debacie historycznej

Dnia 21 stycznia 2019 r , dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Elżbiety Szepietowskiej-Paluch , klasa 8a uczestniczyła w debacie historycznej „Między legendą a rzeczywistością. Czy II Rzeczpospolita była państwem, które odniosło sukces?” organizowanej przez LI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi aspektami funkcjonowania II Rzeczpospolitej i samodzielnie ocenić jakość funkcjonowania ówczesnego Państwa. Przystępna i aktywna forma zajęć sprzyjała zaangażowaniu uczestników, a mini wykłady zaproszonych gości świetnie uzupełniły argumentację uczniów. - Justyna Kowalczyk-Marek

Powrót

Obóz sportowy w Sromowcach Wyżnych

Powrót

Kreatywna fizyka i technika

W tym roku szkolnym klasy 7 biorą udział w projekcie Kreatywna fizyka i technika w ramach, którego 14 grudnia uczniowie wybrali się na Politechnikę. Uczestniczyli w wykładach oraz warsztatach poświęconych promieniowaniu, na których między innymi dowiedzieli się jak rozkładają się cząsteczki, mierzyli poziom napromieniowania różnych materiałów. Agata Grzelak

Powrót

Spotkanie wigilijne z dobrymi manierami

17 grudnia klasy 5A,5B, 5D i 5 E wybrały się na spotkanie wigilijne z dobrymi manierami i szacunkiem do Akademii Montemarco. Składaliśmy sobie świąteczne życzenia, łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy oraz jedliśmy przepyszne tradycyjne dania wigilijne z pochodzące z różnych części Polski. Podczas spotkania uczniowie umilali nam czas grając kolędy na skrzypcach i gitarze. Słuchaliśmy również opowieści dotyczącej etykiety stołu. Agata Grzelak, Agata Ludwiniak

Powrót

XXVII MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ W TENISIE STOŁOWYM

W dniach 27 i 28 grudnia 2018 r w Szkole Podstawowej nr 204 odbył się XXVII MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PARAFIALNY W TENISIE STOŁOWYM Organizatorami było Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP, Parafia Wniebowzięcia MNP w Warszawie-Zerzniu i Urząd Dzielnicy Warszawa-Wawer

Powrót

Świat w zasięgu nosa

We wtorek 11 grudnia klasa 1d i klasa 1e uczestniczyły w warsztatach pt. „Świat w zasięgu nosa”, prowadzonych przez Panią Katarzynę Świdrak i Pana Krzysztofa Świdraka. Wraz z prowadzącymi wyruszyliśmy w podróż, aby poznać zapachy świata. Na koniec zajęć klasy otrzymały Certyfikat Zapachowych Podróżników. Dziękujemy prowadzącym za niezwykłą wyprawę!:) Magdalena Abramowicz i Sylwia Orzechowska

Powrót

Klasa 1d i klasa 1e w Bombkolandii

W poniedziałek 10 grudnia klasa 1d i klasa 1e udały się na wycieczkę do Bombkolandii, gdzie uczniowie zapoznali się z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Podczas wycieczki dzieciaki złożyły wizytę Świętemu Mikołajowi oraz odwiedziły fabrykę ozdób choinkowych, gdzie mogły wykonać swoją własną bombkę. Magdalena Abramowicz i Sylwia Orzechowska

Powrót

Klasa 5B w Centrum edukacji i zabaw

5 grudnia klasa 5B wybrała się na Targówek do Centrum edukacji i zabaw "Klockownia" Dzieci uczestniczyły w warsztatach poświęconych geografii świata „Majster w podróży” Poprzez praktyczne działanie poznały charakterystyczne dla Australii budowle, których współtwórcami stały się w trakcie zajęć. Budując z klocków doskonaliły umiejętności pracy w grupie, a poprzez wielozmysłowe doświadczenie, w świadomy sposób kształtowały swoją postawę wobec innych kultur. Agata Grzelak

Powrót

Klasa 1d i 1e w sali zabaw Fruuu

W ramach prezentu mikołajkowego klasa 1d i klasa 1e wybrały się do sali zabaw Fruuu. Było mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy:) Magdalena Abramowicz Sylwia Orzechowska

Powrót

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Powrót

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

W dniach 26-27 listopada b. r. obchodziliśmy w szkole Święto Misia połączone z konkursem „misiowych piękności”. Misie musiały być , tak jak w latach ubiegłych, odpowiednio do konkursu przygotowane, pomysłowo przebrane i ozdobione.

Zmienione były natomiast w tym roku zasady przyjęcia misiów. Eliminacje wstępne do konkursu przeprowadzone zostały w klasach. Do biblioteki trafiły tylko po 2 wybrane w eliminacjach misie: dziewczynka- misia i chłopiec -misio. W sumie 21 misiów z klas 1-3. Tylko tyle misiów mogło się zmieścić w wypożyczalni a nie mieliśmy do dyspozycji, jak w latach poprzednich, czytelni.

Wybrane w klasach misie wzięły udział w finale konkursu. Spośród nich komisje złożone z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, wybrały najciekawsze stylizacje misiowe. Po podliczeniu wyników wyłonione zostały nagrodzone i wyróżnione miśki.

Właścicielom nagrodzonych misiów gratulujemy i życzymy „smacznego”, bo otrzymali słodkie nagrody.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci było w tym roku zawiedzionych zmianą zasad konkursu i tym, że ich misie nie trafiły do biblioteki i nie wzięły udziału w finale konkursu. Nie mogliśmy też przyjąć do konkursu misiów z klas starszych. Przykro nam z tego powodu. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by w przyszłym roku obchody Dnia Misia powróciły do poprzedniej postaci i by wszystkie misie mogły znowu gościć w bibliotece

Urszula Niedźwiecka

Złoty Medal w Szachach

W sobotę, 17 listopada 2018 roku drużyna z Bajkowej  w składzie: Maria Drabińska (6C), Piotr Grzelak (kapitan, 7A), Szymon Klekot (7A) i Igor Stępień (7C) reprezentowała Szkołę Podstawową nr 204 na całodziennych, Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich w Wesołej.

Odbyło się osiem rund, a w każdej z nich każdy z zawodników miał po 15 minut czasu na partię.W rywalizacji szkół podstawowych startowało 336 osób. Kapitan naszej drużyny wygrał wszystkie osiem partii i w klasyfikacji indywidualnej zdobył złoty medal, czyli pierwsze miejsce wśród 78 osób grających na pierwszej szachownicy.

Robert Redestowicz

Bajkowa zdobywa Tatry

Na przełomie września i października klasy sportowe za Szkoły Podstawowej nr 204 uczestniczyły w trzech turnusach obozu kondycyjnego w Zakopanem. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych, doskonalenie techniki i taktyki gry w piłkę ręczną oraz kształtowanie kondycji podczas wędrówek górskich. Tatry przywitały nas piękną, słoneczną  pogodą. Pierwsza górska wędrówka wiodła przez Kuźnice na Kalatówki i dalej Drogą nad Reglami do Doliny Białego. Wycieczka zakończyła się pod Wielką Krokwią.

            Podczas kolejnych zgrupowań Tatry przykrył śnieg. Nie było to jednak przeszkodą do wysokogórskich wycieczek. Niektóre plany musieliśmy trochę zmodyfikować aby zapewnić dzieciom i młodzieży pełne bezpieczeństwo. W drodze do Doliny Pięciu Stawów dotarliśmy  do wodospadu Siklawa. Dalsza droga była niemożliwa, zatrzymały nas zaspy i bardzo śliskie kamienie.

            Następny obóz też miał ambitne plany. Trasę Kuźnice-Czarny Staw Gąsiennicowy-Kuźnice pokonaliśmy w siedem godzin. W Interaktywnym Centrum Edukacji Przyrodniczej tatrzańskiego Parku Narodowego  uczyliśmy się zachowań właściwych  podczas wędrówek górskich oraz dobrego przygotowania do tego rodzaju aktywności sportowej. Nasz przewodnik tatrzański, pan Tadeusz Stopka, chwalił uczestników za  umiejętności turystyczne i znajomość zasad obowiązujących w górach

Wszystkie zgrupowania przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, zaplanowane cele i zadania zostały osiągnięte. Uczestnicy na pewno jeszcze długo będą wspominać przeżyte przygody.

Monika Nikiel-Zentala

Bajkowa zdobywa Tatry

Powrót

Wystawa 'Było, nie minęło'

Z okazji sześćdziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 204, biblioteka szkolna przygotowała wystawę ukazująca 60 lat działalności szkoły w fotografii. Wystawa nosi tytuł „Było, nie minęło. Szkolne wspomnienia niezapomniane”. Na blisko pięćdziesięciu planszach z fotografiami można prześledzić całą historię placówki.

            Najstarsze fotografie na wystawie to dobrze zachowane czarno-białe zdjęcia z budowy szkoły. Ukazują robotników przy pracy, wznoszone przez nich szkolne mury, całkiem surowy budynek otoczony pustym, niezagospodarowanym jeszcze terenem.  W tle słynne „sławojki” pełniące rolę pierwszych toalet. Kolejne zdjęcia prezentują pierwszych zatrudnionych nauczycieli
i pierwsze roczniki wychowanków. Uczniowie w szkolnych fartuszkach fotografowani są na dziedzińcu szkoły lub w salach lekcyjnych przy dawnych ławkach szkolnych z miejscami na kałamarze i kasetkami na tornistry.

Późniejsze zdjęcia ukazują szkołę w kolejnych dekadach. Lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte
i dwutysięczne. Na zdjęciach pasowania kolejnych roczników uczniów, laureaci konkursów, wycieczki, bale, przedstawienia, obchody świąt Patrona, osiągnięcia sportowe, działalność świetlicy, biblioteki, Majówki na Bajkowej. Fotografie ukazują zmieniający się wygląd placówki, jej wystrój, sylwetki uczniów, ich stroje i szkolne akcesoria.

Wystawa „Było, nie minęło” to prezentacja szerokiego wachlarza sześćdziesięcioletniej działalności szkoły, można powiedzieć, że to „historia szkoły w pigułce”.

            Ekspozycję zaprezentowano na uroczystości zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 204 z okazji Stulecia Niepodległości, sześćdziesięciolecia szkoły i dwudziestolecia nadania szkole imienia 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

            Największe zainteresowanie zgromadzonych gości budziły najdawniejsze zdjęcia.  Absolwenci szkoły ze wzruszeniem znajdowali na fotografiach swe dziecięce wizerunki i przywoływali wspomnienia ze szkolnych lat. Obecni uczniowie szkoły też znaleźli coś ciekawego dla siebie, odnajdowali swoje klasy i kolegów na najnowszych zdjęciach.

Bardzo nas cieszy, że wystawa zainteresowała i starszych, i młodszych gości.

Urszula Niedźwiecka

Wystawa 'Było, nie minęło'

Powrót

Rekord dla Niepodległej

Święto Lekkiej Atletyki w Wawrze

17 października 2018 roku na obiektach sportowo-rekreacyjnych  OSIR „Syrenka”  przy ul. Starego Doktora 1, Uczniowski Klub Sportowy WAWER ZS 70 przy współpracy Dyrekcji i pracowników obiektu, zorganizował  XI Wawerski Trójbój Lekkoatletyczny. Zawody finansowane były ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wawer.

          W zorganizowanej przez Klub imprezie sportowej wzięła ogółem rekordowa ilość 24 drużyn liczących 144 zawodników i zawodniczek z Wawerskich Szkół Podstawowych        (SP 124,   SP 195, SP 76, SP 86, SP 204, SP 28, SP 138) oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego „Falenica”.

    Każda drużyna składała się z 6 zawodników lub zawodniczek w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej ( klasy IV z rocznika 2009 i 2008 ) i starszej ( klasy V-VI  z rocznika 2007 i 2006), którzy startowali na dystansie 60m, skoku w dal oraz rzucie piłką palantową. Uzyskane rezultaty przeliczane były na punkty. Medalami udekorowano po trzy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców, które zebrały największą ilość punktów. Dekoracji dokonał pan Jacek Sadomski, inspektor Wydziału Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wawer. W kategorii dziewcząt młodszych I m-ce zajęła Szkoła Podstawowa nr 76, II m-ce SP 204, III m-ce SP 124. Dziewczęta starsze podzieliły medalowe pozycje pomiędzy: SP 204, SP 195 oraz II zespół SP 204. Wśród chłopców  młodszych zdecydowaną przewagą punktów wygrała szkoła 204, II m-ce SP 195, III m-ce SP 76. Zawodnicy w kategorii starszej podzielili się podium pomiędzy: SP 124 pierwszy skład, II m-ce SP 204 oraz III m-ce SP 86.                             

Szkoły zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi w postaci sportowego sprzętu lekkoatletycznego.

Przyznano również nagrody indywidualne za uzyskanie najlepszego rezultatu w  każdej z konkurencji lekkoatletycznych w obu kategoriach wiekowych. Najszybsi na dystansie 60 m byli: Mateusz Dzierżewicz SP 138 ( 9,33s ); Marcin Trznadel SP 124 ( 8,34s ), Ola Pacuła SP 124 ( 9,18 ) oraz Jagoda Kąkol SP 204 ( 8,65 ).   Piłeczką palantową najdalej rzucili: Gustaw Czech SP 204 ( 33,95m ), Michał Trossowski SP 124 ( 53,30m ), Helena Bodio SP 204   ( 26,70m ) oraz Blanka Chylińska SP 204 ( 37,90m ). W skoku w dal najdłuższe skoki oddali: Gustaw Czech SP204 (4,03m ), Marcin Trznadel SP 124 (4,80m ), Aleksandra Pacuła SP 124 ( 3,80m ) oraz Blanka Chylińska SP 204 ( 4,50m ).

    Zawody lekkoatletyczne przebiegały w atmosferze sportowej rywalizacji. Piękna pogoda sprzyjała uzyskaniu bardzo dobrych wyników i rekordów życiowych w tym Festiwalu Lekkiej Atletyki.  Wszystkim zawodnikom  gratulujemy i jako klub sportowy promujący lekką atletykę na terenie Wawra, bardzo cieszymy się, że tak wielu naszych młodych mieszkańców uprawia „Królową Sportu”.

                                                                                                          Monika Nikiel-Zentala

Ślubowanie klas I SP

fot. Andrzej Goławski

Powrót

Poukładane kolory

W ramach nagrody za zwycięstwo w akcji Rowerowy maj 15 października klasa 5 B uczestniczyła w warsztatach naukowych - „Poukrywane kolory”, na których pozmienialiśmy barwy przedmiotów oraz zobaczyliśmy kolory, które nie istnieją. Dowiedzieliśmy się co wspólnego ma ludzkie oko z ekranem monitora. Poznaliśmy 4 podstawowe barwy używane w druku (Cyjan, magenta, żółty czarny – w skrócie CMYK) oraz patrzyliśmy na świat przez płytkę dyfrakcyjną, dzięki której nie musieliśmy czekać na deszcz, żeby zobaczyć tęczę. Agata Grzelak

Powrót

Ważenie plecaków

1 października 2018 ważyliśmy plecaki klas 1-8.

Średnia waga plecaka w klasach:

Pierwszych – 3,4 kg (średnia waga uczniów – 21 kg*)

Drugich – 2,6 kg

Trzecich – 3,8 kg (średnia waga uczniów – 28,5 kg)

Czwartych – 4,8 kg

Piątych – 4,5 kg (średnia waga uczniów – 40 kg)

Szóstych – 4,7 kg

Siódmych – 5,7 (średnia waga uczniów – 48 kg)

Ósmych – 4,8

Z ciekawostek:

- pusty plecak na kółkach waży 3,5 kg

- najcięższe plecaki w klasie 7:

(9,8 kg) zawierał: książki z całego tygodnia, wszystkie zeszyty z całego tygodnia, rakietka do tenisa z pokrowcem i piłeczki, strój na wf, 3 kanapki, 2 jabłka, 2 długopisy i papierki po śniadaniu.

 (7,8 kg) zawierał: bluzę, 2 piórniki, większość książek, wszystkie zeszyty, długopis.

 

Dziękuję pani Jolancie Krzewskiej, opiekunce Samorządu Uczniowskiego i uczniom (Basi, Karolinie, Sebastianowi i Szymonowi) za zorganizowanie akcji ważenia szkolnych plecaków.

Prosimy Rodziców i Uczniów o kontrolę zawartości plecaków szkolnych.

Przypominamy, że wg zaleceń Głównego Inspektora Sanepidu waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

 *waga uczniów przekazana od pani pielęgniarki szkolnej

Małgorzata Pawlik

Ważenie plecaków

Powrót

Wycieczka do AGRO CITY

25 września klasy 2b i 2c były na całodniowej wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym -AGRO CITY na zajęciach w ramach programów: ŚWIĘTO ZIEMNIAKA i Z DYNIĄ ZA PAN BRAT. Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z procesem wykopywania ziemniaków i uprawą dyni na polu. Jesienne wykopki zakończyliśmy skosztowaniem pieczonych ziemniaków. Mieliśmy następujące atrakcje: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, rzuty podkowami do celu, osada Argosów oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Świetnie się bawiliśmy i uczyliśmy:) Małgorzata Fronczak

Powrót

Spotkanie z pisarzem

We wrześniu klasy III a III b i II c spotkały się z pisarzem Łukaszem Wierzbickim, autorem wielu książek m.in. Afryka Kazika, Dziadek i Niedźwiadek, Machiną przez Chiny, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Jego książki oparte są na prawdziwych historiach, zdobywają mnóstwo nagród. Podczas spotkania ambasador akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” opowiedział swoje własne przygody, których doświadczył, w czasie licznych wypraw. Klasy obecne na spotkaniu bardzo dziękują pisarzowi za niezwykłe przeżycia podczas opowiadanych historii. Anna Broniec-Jachimek

Powrót

Warsztaty artystyczne w Symfonii Varsovia

21 września klasy 5A, 5B i 5E uczestniczyły w warsztatach artystycznych w siedzibie Symfonii Varsovia Wzieliśmy udział w Akcji Labirynt, dzięki której na warsztatach: "Muzofon" tworzyliśmy podkłady muzyczne do czytanego tekstu "Plus młodości" stworzyliśmy orkiestrę grając na instrumentach perkusyjnych "Zawsze jest inne wyjście" odgrywaliśmy różne role - drama "W tańcu bez granic" poznaliśmy tajniki mowy ciała "Muzycy podróżnicy" - zrobiliśmy muzyczne kartki. Agata Grzelak

Powrót

Jesienna wycieczka klasy 1d i klasy 1e

Dnia 20 września klasa 1d i klasa 1e brały udział w święcie ziemniaka i dyni. Dzieci zbierały ziemniaki i dowiedziały się czym jest kartoflisko. Jesienne wykopki zakończone zostały skosztowaniem pieczonych ziemniaków. Poza tym dzieci obejrzały pole dyniowe i dowiedziały się jakie są sposoby wykorzystania dyni. Ponadto pierwszaki brały udział w wielu zabawach na świeżym powietrzu. Magdalena Abramowicz Sylwia Orzechowska

Powrót

Poczet Sztandarowy SP 204 w Dębem Wielkim

18 września Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 204 uczestniczył w uroczystościach w Dębem Wielkim. Minęła 79 rocznica bitwy pod Dębem Wielkim. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Następnie uczniowie ze szkoły podstawowej przedstawili program słowno-muzyczny. Po wysłuchaniu części artystycznej wyruszyliśmy wspólnie z Żandarmerią Wojskową z Mińska Mazowieckiego, Pocztami Sztandarowymi, OSP Dębe Wielkie, władzami gminy i mieszkańcami na cmentarz parafialny. Przy mogile żołnierzy poległych w bitwie pod Dębem Wielkim przemawiali gospodarze uroczystości oraz zaproszeni goście. Następnie odczytano apel poległych i zostały złożone kwiaty. Marlena Kołaczkowska i Katarzyna Pieńkowska

Powrót

Nowe gry podwórkowe

na szkolnym tarasie

Powrót

Wyszukiwanie

Egzamin ósmoklasisy

Biuletyn szkolny

Budżet obywatelski

Karta ucznia

Skrzynka zaufania

Szkolny newspaper

POLinfo.pl

Kreatywna Fizyka i Technika

 

 

OBWODY SZKÓŁ

SZKOŁA W ZMIANIE

Współpracujemy z

WARS i SAWA

Destination Imagination

LEKKI PLECAK

DOBRY START

Licznik

Liczba wyświetleń:
6353406