Menu

 

 

WYDARZENIA  2018/2019

Klasa 1d i 1e w sali zabaw Fruuu

W ramach prezentu mikołajkowego klasa 1d i klasa 1e wybrały się do sali zabaw Fruuu. Było mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy:) Magdalena Abramowicz Sylwia Orzechowska

Powrót

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Powrót

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

W dniach 26-27 listopada b. r. obchodziliśmy w szkole Święto Misia połączone z konkursem „misiowych piękności”. Misie musiały być , tak jak w latach ubiegłych, odpowiednio do konkursu przygotowane, pomysłowo przebrane i ozdobione.

Zmienione były natomiast w tym roku zasady przyjęcia misiów. Eliminacje wstępne do konkursu przeprowadzone zostały w klasach. Do biblioteki trafiły tylko po 2 wybrane w eliminacjach misie: dziewczynka- misia i chłopiec -misio. W sumie 21 misiów z klas 1-3. Tylko tyle misiów mogło się zmieścić w wypożyczalni a nie mieliśmy do dyspozycji, jak w latach poprzednich, czytelni.

Wybrane w klasach misie wzięły udział w finale konkursu. Spośród nich komisje złożone z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, wybrały najciekawsze stylizacje misiowe. Po podliczeniu wyników wyłonione zostały nagrodzone i wyróżnione miśki.

Właścicielom nagrodzonych misiów gratulujemy i życzymy „smacznego”, bo otrzymali słodkie nagrody.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci było w tym roku zawiedzionych zmianą zasad konkursu i tym, że ich misie nie trafiły do biblioteki i nie wzięły udziału w finale konkursu. Nie mogliśmy też przyjąć do konkursu misiów z klas starszych. Przykro nam z tego powodu. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by w przyszłym roku obchody Dnia Misia powróciły do poprzedniej postaci i by wszystkie misie mogły znowu gościć w bibliotece

Urszula Niedźwiecka

Złoty Medal w Szachach

W sobotę, 17 listopada 2018 roku drużyna z Bajkowej  w składzie: Maria Drabińska (6C), Piotr Grzelak (kapitan, 7A), Szymon Klekot (7A) i Igor Stępień (7C) reprezentowała Szkołę Podstawową nr 204 na całodziennych, Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w Szachach Szybkich w Wesołej.

Odbyło się osiem rund, a w każdej z nich każdy z zawodników miał po 15 minut czasu na partię.W rywalizacji szkół podstawowych startowało 336 osób. Kapitan naszej drużyny wygrał wszystkie osiem partii i w klasyfikacji indywidualnej zdobył złoty medal, czyli pierwsze miejsce wśród 78 osób grających na pierwszej szachownicy.

Robert Redestowicz

Bajkowa zdobywa Tatry

Na przełomie września i października klasy sportowe za Szkoły Podstawowej nr 204 uczestniczyły w trzech turnusach obozu kondycyjnego w Zakopanem. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych, doskonalenie techniki i taktyki gry w piłkę ręczną oraz kształtowanie kondycji podczas wędrówek górskich. Tatry przywitały nas piękną, słoneczną  pogodą. Pierwsza górska wędrówka wiodła przez Kuźnice na Kalatówki i dalej Drogą nad Reglami do Doliny Białego. Wycieczka zakończyła się pod Wielką Krokwią.

            Podczas kolejnych zgrupowań Tatry przykrył śnieg. Nie było to jednak przeszkodą do wysokogórskich wycieczek. Niektóre plany musieliśmy trochę zmodyfikować aby zapewnić dzieciom i młodzieży pełne bezpieczeństwo. W drodze do Doliny Pięciu Stawów dotarliśmy  do wodospadu Siklawa. Dalsza droga była niemożliwa, zatrzymały nas zaspy i bardzo śliskie kamienie.

            Następny obóz też miał ambitne plany. Trasę Kuźnice-Czarny Staw Gąsiennicowy-Kuźnice pokonaliśmy w siedem godzin. W Interaktywnym Centrum Edukacji Przyrodniczej tatrzańskiego Parku Narodowego  uczyliśmy się zachowań właściwych  podczas wędrówek górskich oraz dobrego przygotowania do tego rodzaju aktywności sportowej. Nasz przewodnik tatrzański, pan Tadeusz Stopka, chwalił uczestników za  umiejętności turystyczne i znajomość zasad obowiązujących w górach

Wszystkie zgrupowania przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, zaplanowane cele i zadania zostały osiągnięte. Uczestnicy na pewno jeszcze długo będą wspominać przeżyte przygody.

Monika Nikiel-Zentala

Bajkowa zdobywa Tatry

Powrót

Wystawa 'Było, nie minęło'

Z okazji sześćdziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 204, biblioteka szkolna przygotowała wystawę ukazująca 60 lat działalności szkoły w fotografii. Wystawa nosi tytuł „Było, nie minęło. Szkolne wspomnienia niezapomniane”. Na blisko pięćdziesięciu planszach z fotografiami można prześledzić całą historię placówki.

            Najstarsze fotografie na wystawie to dobrze zachowane czarno-białe zdjęcia z budowy szkoły. Ukazują robotników przy pracy, wznoszone przez nich szkolne mury, całkiem surowy budynek otoczony pustym, niezagospodarowanym jeszcze terenem.  W tle słynne „sławojki” pełniące rolę pierwszych toalet. Kolejne zdjęcia prezentują pierwszych zatrudnionych nauczycieli
i pierwsze roczniki wychowanków. Uczniowie w szkolnych fartuszkach fotografowani są na dziedzińcu szkoły lub w salach lekcyjnych przy dawnych ławkach szkolnych z miejscami na kałamarze i kasetkami na tornistry.

Późniejsze zdjęcia ukazują szkołę w kolejnych dekadach. Lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte
i dwutysięczne. Na zdjęciach pasowania kolejnych roczników uczniów, laureaci konkursów, wycieczki, bale, przedstawienia, obchody świąt Patrona, osiągnięcia sportowe, działalność świetlicy, biblioteki, Majówki na Bajkowej. Fotografie ukazują zmieniający się wygląd placówki, jej wystrój, sylwetki uczniów, ich stroje i szkolne akcesoria.

Wystawa „Było, nie minęło” to prezentacja szerokiego wachlarza sześćdziesięcioletniej działalności szkoły, można powiedzieć, że to „historia szkoły w pigułce”.

            Ekspozycję zaprezentowano na uroczystości zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 204 z okazji Stulecia Niepodległości, sześćdziesięciolecia szkoły i dwudziestolecia nadania szkole imienia 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

            Największe zainteresowanie zgromadzonych gości budziły najdawniejsze zdjęcia.  Absolwenci szkoły ze wzruszeniem znajdowali na fotografiach swe dziecięce wizerunki i przywoływali wspomnienia ze szkolnych lat. Obecni uczniowie szkoły też znaleźli coś ciekawego dla siebie, odnajdowali swoje klasy i kolegów na najnowszych zdjęciach.

Bardzo nas cieszy, że wystawa zainteresowała i starszych, i młodszych gości.

Urszula Niedźwiecka

Wystawa 'Było, nie minęło'

Powrót

Rekord dla Niepodległej

Święto Lekkiej Atletyki w Wawrze

17 października 2018 roku na obiektach sportowo-rekreacyjnych  OSIR „Syrenka”  przy ul. Starego Doktora 1, Uczniowski Klub Sportowy WAWER ZS 70 przy współpracy Dyrekcji i pracowników obiektu, zorganizował  XI Wawerski Trójbój Lekkoatletyczny. Zawody finansowane były ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wawer.

          W zorganizowanej przez Klub imprezie sportowej wzięła ogółem rekordowa ilość 24 drużyn liczących 144 zawodników i zawodniczek z Wawerskich Szkół Podstawowych        (SP 124,   SP 195, SP 76, SP 86, SP 204, SP 28, SP 138) oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego „Falenica”.

    Każda drużyna składała się z 6 zawodników lub zawodniczek w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej ( klasy IV z rocznika 2009 i 2008 ) i starszej ( klasy V-VI  z rocznika 2007 i 2006), którzy startowali na dystansie 60m, skoku w dal oraz rzucie piłką palantową. Uzyskane rezultaty przeliczane były na punkty. Medalami udekorowano po trzy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców, które zebrały największą ilość punktów. Dekoracji dokonał pan Jacek Sadomski, inspektor Wydziału Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Wawer. W kategorii dziewcząt młodszych I m-ce zajęła Szkoła Podstawowa nr 76, II m-ce SP 204, III m-ce SP 124. Dziewczęta starsze podzieliły medalowe pozycje pomiędzy: SP 204, SP 195 oraz II zespół SP 204. Wśród chłopców  młodszych zdecydowaną przewagą punktów wygrała szkoła 204, II m-ce SP 195, III m-ce SP 76. Zawodnicy w kategorii starszej podzielili się podium pomiędzy: SP 124 pierwszy skład, II m-ce SP 204 oraz III m-ce SP 86.                             

Szkoły zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi w postaci sportowego sprzętu lekkoatletycznego.

Przyznano również nagrody indywidualne za uzyskanie najlepszego rezultatu w  każdej z konkurencji lekkoatletycznych w obu kategoriach wiekowych. Najszybsi na dystansie 60 m byli: Mateusz Dzierżewicz SP 138 ( 9,33s ); Marcin Trznadel SP 124 ( 8,34s ), Ola Pacuła SP 124 ( 9,18 ) oraz Jagoda Kąkol SP 204 ( 8,65 ).   Piłeczką palantową najdalej rzucili: Gustaw Czech SP 204 ( 33,95m ), Michał Trossowski SP 124 ( 53,30m ), Helena Bodio SP 204   ( 26,70m ) oraz Blanka Chylińska SP 204 ( 37,90m ). W skoku w dal najdłuższe skoki oddali: Gustaw Czech SP204 (4,03m ), Marcin Trznadel SP 124 (4,80m ), Aleksandra Pacuła SP 124 ( 3,80m ) oraz Blanka Chylińska SP 204 ( 4,50m ).

    Zawody lekkoatletyczne przebiegały w atmosferze sportowej rywalizacji. Piękna pogoda sprzyjała uzyskaniu bardzo dobrych wyników i rekordów życiowych w tym Festiwalu Lekkiej Atletyki.  Wszystkim zawodnikom  gratulujemy i jako klub sportowy promujący lekką atletykę na terenie Wawra, bardzo cieszymy się, że tak wielu naszych młodych mieszkańców uprawia „Królową Sportu”.

                                                                                                          Monika Nikiel-Zentala

Ślubowanie klas I SP

fot. Andrzej Goławski

Powrót

Poukładane kolory

W ramach nagrody za zwycięstwo w akcji Rowerowy maj 15 października klasa 5 B uczestniczyła w warsztatach naukowych - „Poukrywane kolory”, na których pozmienialiśmy barwy przedmiotów oraz zobaczyliśmy kolory, które nie istnieją. Dowiedzieliśmy się co wspólnego ma ludzkie oko z ekranem monitora. Poznaliśmy 4 podstawowe barwy używane w druku (Cyjan, magenta, żółty czarny – w skrócie CMYK) oraz patrzyliśmy na świat przez płytkę dyfrakcyjną, dzięki której nie musieliśmy czekać na deszcz, żeby zobaczyć tęczę. Agata Grzelak

Powrót

Ważenie plecaków

1 października 2018 ważyliśmy plecaki klas 1-8.

Średnia waga plecaka w klasach:

Pierwszych – 3,4 kg (średnia waga uczniów – 21 kg*)

Drugich – 2,6 kg

Trzecich – 3,8 kg (średnia waga uczniów – 28,5 kg)

Czwartych – 4,8 kg

Piątych – 4,5 kg (średnia waga uczniów – 40 kg)

Szóstych – 4,7 kg

Siódmych – 5,7 (średnia waga uczniów – 48 kg)

Ósmych – 4,8

Z ciekawostek:

- pusty plecak na kółkach waży 3,5 kg

- najcięższe plecaki w klasie 7:

(9,8 kg) zawierał: książki z całego tygodnia, wszystkie zeszyty z całego tygodnia, rakietka do tenisa z pokrowcem i piłeczki, strój na wf, 3 kanapki, 2 jabłka, 2 długopisy i papierki po śniadaniu.

 (7,8 kg) zawierał: bluzę, 2 piórniki, większość książek, wszystkie zeszyty, długopis.

 

Dziękuję pani Jolancie Krzewskiej, opiekunce Samorządu Uczniowskiego i uczniom (Basi, Karolinie, Sebastianowi i Szymonowi) za zorganizowanie akcji ważenia szkolnych plecaków.

Prosimy Rodziców i Uczniów o kontrolę zawartości plecaków szkolnych.

Przypominamy, że wg zaleceń Głównego Inspektora Sanepidu waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

 *waga uczniów przekazana od pani pielęgniarki szkolnej

Małgorzata Pawlik

Ważenie plecaków

Powrót

Wycieczka do AGRO CITY

25 września klasy 2b i 2c były na całodniowej wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym -AGRO CITY na zajęciach w ramach programów: ŚWIĘTO ZIEMNIAKA i Z DYNIĄ ZA PAN BRAT. Podczas wycieczki dzieci zapoznały się z procesem wykopywania ziemniaków i uprawą dyni na polu. Jesienne wykopki zakończyliśmy skosztowaniem pieczonych ziemniaków. Mieliśmy następujące atrakcje: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, rzuty podkowami do celu, osada Argosów oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Świetnie się bawiliśmy i uczyliśmy:) Małgorzata Fronczak

Powrót

Spotkanie z pisarzem

We wrześniu klasy III a III b i II c spotkały się z pisarzem Łukaszem Wierzbickim, autorem wielu książek m.in. Afryka Kazika, Dziadek i Niedźwiadek, Machiną przez Chiny, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Jego książki oparte są na prawdziwych historiach, zdobywają mnóstwo nagród. Podczas spotkania ambasador akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” opowiedział swoje własne przygody, których doświadczył, w czasie licznych wypraw. Klasy obecne na spotkaniu bardzo dziękują pisarzowi za niezwykłe przeżycia podczas opowiadanych historii. Anna Broniec-Jachimek

Powrót

Warsztaty artystyczne w Symfonii Varsovia

21 września klasy 5A, 5B i 5E uczestniczyły w warsztatach artystycznych w siedzibie Symfonii Varsovia Wzieliśmy udział w Akcji Labirynt, dzięki której na warsztatach: "Muzofon" tworzyliśmy podkłady muzyczne do czytanego tekstu "Plus młodości" stworzyliśmy orkiestrę grając na instrumentach perkusyjnych "Zawsze jest inne wyjście" odgrywaliśmy różne role - drama "W tańcu bez granic" poznaliśmy tajniki mowy ciała "Muzycy podróżnicy" - zrobiliśmy muzyczne kartki. Agata Grzelak

Powrót

Jesienna wycieczka klasy 1d i klasy 1e

Dnia 20 września klasa 1d i klasa 1e brały udział w święcie ziemniaka i dyni. Dzieci zbierały ziemniaki i dowiedziały się czym jest kartoflisko. Jesienne wykopki zakończone zostały skosztowaniem pieczonych ziemniaków. Poza tym dzieci obejrzały pole dyniowe i dowiedziały się jakie są sposoby wykorzystania dyni. Ponadto pierwszaki brały udział w wielu zabawach na świeżym powietrzu. Magdalena Abramowicz Sylwia Orzechowska

Powrót

Poczet Sztandarowy SP 204 w Dębem Wielkim

18 września Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 204 uczestniczył w uroczystościach w Dębem Wielkim. Minęła 79 rocznica bitwy pod Dębem Wielkim. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. Następnie uczniowie ze szkoły podstawowej przedstawili program słowno-muzyczny. Po wysłuchaniu części artystycznej wyruszyliśmy wspólnie z Żandarmerią Wojskową z Mińska Mazowieckiego, Pocztami Sztandarowymi, OSP Dębe Wielkie, władzami gminy i mieszkańcami na cmentarz parafialny. Przy mogile żołnierzy poległych w bitwie pod Dębem Wielkim przemawiali gospodarze uroczystości oraz zaproszeni goście. Następnie odczytano apel poległych i zostały złożone kwiaty. Marlena Kołaczkowska i Katarzyna Pieńkowska

Powrót

Nowe gry podwórkowe

na szkolnym tarasie

Powrót

Wyszukiwanie

 

Rekrutacja 2019/20

Niepodległa - MEN

BIULETYN 2018/19

LEKKI PLECAK

 

Karta ucznia

OBWODY SZKÓŁ

SZKOŁA W ZMIANIE

WARS i SAWA

Współpracujemy z

DOBRY START

Licznik

Liczba wyświetleń:
5440936