Menu

 

 

Okiem psychologa - artykuły

Jak uczyć dzieci odpowiedzialności

Częstym problemem z jakim zgłaszają się rodzice dzieci w wieku szkolnym do psychologów to brak samodzielności, niechęć do nauki, niechęć do podejmowania się nawet drobnych obowiązków. Nie ma tu prostych odpowiedzi, szybkich rad, które pomogłyby zmienić dziecko. Aby dziecko było „jakieś” dobrze jest się przyjrzeć sobie i tego jak reagujemy my rodzice w różnych sytuacjach z dzieckiem.

Po pierwsze nie krytykować, nie moralizować, nie krzyczeć. (często krytykujemy innych bo do siebie samych mamy surowy stosunek).  Jeśli dziecko zrobi cos nie tak, jak uważamy, że powinno zrobić, to pamiętajmy, że one się właśnie uczą różnych rzeczy, a w procesie nauki wszyscy popełniamy błędy. Co zatem robić? Można zwyczajnie porozmawiać, co poszło nie tak, co możesz zrobić następnym razem aby wyszło lepiej, dodać otuchy.

Pytać dziecko o jego opinię w różnych tematach: co myśli, jakie ma zdanie np. na temat ostatnio obejrzanego filmu, bajki, jakiejś trudnej sytuacji. To sprawia, że dziecko czuje się ważne, że jego zdanie jest brane pod uwagę.

Doceniać dziecko za wysiłek włożony w pracę bardziej niż za efekt – uczy to dziecko, że sukcesy wymagają pracy i motywują dalej.

Oddawać dziecku decyzyjność w różnych sprawach. To dodatkowo uczy myślenia, szukania rozwiązań.

Włączać dzieci we wspólne obowiązki domowe np. wspólne gotowanie, robienie ciasta, porządkowanie i uczynić z tego przyjemność, zamiast przykrego obowiązku.

Gdy zdarzy się Twojemu dziecko coś przeskrobać, nie usprawiedliwiaj go w ciemno, nie tłumacz się za niego i nie tłumacz jego, daj mu wziąć odpowiedzialność za to co zrobił.

Pozwalaj na błędy, na nich najskuteczniej człowiek się uczy. Ponadto żyjemy w świecie, w którym nie ma miejsca na porażki. Panicznie boimy się popełnić błędu bo to kojarzy się z frustracją. Tylko doświadczanie trudności i pokonywanie ich pozwala uczyć się jak coraz lepiej sobie z nimi radzić.

 

Renata Śmietanka

Psycholog szkolna

 

Wyszukiwanie

1% na rzecz RR

Destination Imagination

Niepodległa - MEN

BIULETYN 2018/19

 

Karta ucznia

 

LEKKI PLECAK

OBWODY SZKÓŁ

SZKOŁA W ZMIANIE

WARS i SAWA

Współpracujemy z

DOBRY START

Licznik

Liczba wyświetleń:
5860278